Zoner.cz Czechia.com Inshop.cz Interval.cz CA Czechia.cz InMail.cz Hostováno na serverech CZECHIA.CZ
Menu
Menu

Články
Články
Články
Nejčtenější články
za poslední měsíc

Nenalezen žádný článek...

Legenda
Legenda
Legenda

Anketa
Anketa
Anketa
Vyhovuje vám nynější náplň těchto stránek?

Naprosto
(17 355)
Chci více o Pánu Prstenů
(3 981)
Chci více o hercích
(1 123)
Chci něco jiného
(301)
Nevyhovuje vůbec
(608)


Ostatní
Ostatní
Ostatní

Reklama
Reklama
Reklama


Přihlášení


Nová registrace
Obrázky
Obrázky
Nejprohlíženější obrázky
z posledních 50-ti

[6 402 prohlížení]

[6 130 prohlížení]

[3 685 prohlížení]


Herci
Herci
Herci
Nejsympatičtější herec

Aragorn / Viggo Mortensen
164 731 hlasů
průměr: moc sympatický(á)

Reklama
Reklama
Reklama





Tony Diterlizzi: Tam a zase zpět
Autor: Jarek
Vyšlo: 01.02.2011
Komentářů: 2
Přečteno: 5025x
Popisek: Tony Diterlizzi, ilustrátor a spoluautor Kroniky rodu Spiderwicků, popisuje na svém blogu, jak silně ho ovlivnilo dílo J.R.R. Tolkiena.

Čas od času přestanu tlachat o své práci a skloním se před mnoha tituly, které měly obrovský dopad na moji rozvíjející se představivost a schopnosti Dětského autora s velkými sny.

Podobně jako většina gramotného světa jsem si zamiloval první výpravu J.R.R. Tolkiena do Středozemě, když jsem si na střední škole přečetl Hobita. Z mého pohledu to byl epický příběh, který jsem hltal jako hladový obr mezi hraním Dungeons & Dragons a Adventure na svém Atari 2600. Moje realita mladého počítačového fandy s uhrovitou kulatou hlavou zmizela pokaždé, když jsem si navlékl prsten, otevřel tu knížku s oslími rohy a vnořil se do divočiny plné hobitů, elfů, trpaslíků a draků.

Co mi ovšem tehdy nedošlo, byl fakt, že vydání, které jsem četl, obsahovalo kresby, které vytvořil samotný tento velký britský vypravěč. Miloval jsem Tolkienovy zdobné ilustrace Hobitína, obrů a mocného Šmaka.

  

Tolkienovy obrázky ožily v roce 1977 v televizní animované filmové adaptaci, kterou vytvořili slavní animátoři Arthur Rankin a Jules Bass.

  

Hobitve verzi od Rankina Basse nejen podnítila moji neutuchající lásku ke knihám o všem ze Středozemě, ale povznesla ji do nových výšin díky akvarelovým pozadím od Arthura Rackhamyho, poněkud groteskním návrhům postav a pochmurným písničkám.

  

Zde jsou dva skeny z knižní adaptace filmu.

Jistě, u některých by tato verze neobstála, ale podle mě tato adaptace příběhu přilákala k dobrodružstvím novou generaci mladých hobitů. A nostalgie nad filmem dvojice Rankin a Bass rozhodně ovlivnila můj výtvarný styl, jak dokládá tato obálky časopisu Dragon z roku 1997.

  

Po ukončení umělecké školy jsem narazil na skvělou tvorbuMichaela Kaluty pro Tolkienův kalendář na rok 1994. Kalendář!? Toto fenomenální dílo by měli svázat do kůže a vydat jako samostatnou knihu! Snad…někdy.

  

Pořád si nadšeně vzpomínám na to, jak jsem strávil jedno deštivé odpoledne v přeplněném a útulném Michaelově ateliéru plném lákadel v Upper West Side a žadonil, aby vytáhl originály, s čímž až po dlouhém přemlouvání souhlasil. Když jsem si prohlížel ta skvostná díla v kombinaci tuše a akvarelových barev, rychle mě zaplavila vlna inspirace a žíravá dávka pocitu umělecké neschopnosti. Kalutovy vize Středozemě plné vášně zůstávají dodnes dílem opravdového kouzelníka.

  

O pár let později jsem také já sám (!) dostal možnost přidat něco ze svého do Tolkienova vesmíru, když mi telefonoval výtvarný redaktor z nakladatelství Del Rey a zeptal se mě, zda bych nechtěl ilustrovat novou obálku k Tolkienovým Nedokončeným příběhům. (Když mi tehdy volal, byl to jeden z těch několika okamžiků v životě, kdy se o mě na druhém konci linky pokoušely mdloby).

Nemusím snad říkat, že jsem svou hobití nohou udělal co nejjistější krok a vytvořil unikátní ilustraci Bilba Pytlíka, který si čte v Tolkienových rukopisech. Tolkienovi dědicové tento obrázek schválili, a tak začas v jeden krásný den v DiTerlizziho kraji doručili ke dveřím mé hobití nory výtisky tohoto literárního klenotu.

  

Vliv Tolkienova magického světa ve mně ani v mnoha jiných dodnes neodezněl. Znovu jsem si Hobita četl loni na jaře při psaní Hledání WondLa (The Search for WondLa), když jsem chtěl zjistit, jak se vypořádal s plynoucím časem při putování. (Po přečtení jsem potom přidal scénu s tábořením v 19. kapitole). A konečně, také jsem si všímal toho, jak byl na titulní straně uveden Tolkien jako autor a stejnou formulaci si vypůjčil pro sebe. Přestože jsem napsal několik knih a jsem spoluautorem Spiderwicků, u WondLa jsem si poprvé opravdu připadal jako autor.

Díky, Johne, kéž nás dál inspiruješ a bavíš i na své pouti do Blažené říše na Západě.

var bbSite='http___www.fantasyplanet.cz'; var bbMainDomain='intext.billboard.cz';

Komentáře čtenářů - zobrazit všechny komentáře
03.02.2011 8:54:44 - Saša - Nadpis neuveden [ODPOVĚDĚT]
Jarku díky, skvělý článek a ty obrázky!!! Fantazie je věčbá.
03.02.2011 11:25:27 - Jarek - Nadpis neuveden [ODPOVĚDĚT]
Jen mohly být ty obrázky trošku větší :(
Zvlášť ten obrázek s Bilbem, jak čte Tolkiena, je moc pěkný.
Tady je odkaz na zdrojový text, kdyby si někdo chtěl prohlédnout ilustrace víc
zblízka
http://diterlizzi.com/blog/books-there-
and-back-again/
Přidejte i vy komentář k tomuto článku!
[zobrazit všechny komentáře]
Jméno: 


E-mail: 


Předmět: 
Komentář: 
  Chcete  být informován(a) o nových komentářích?
Zde prosím zadejte kód z obrázku:   Zadejte číslo


 


Další články
Předchozí článek
SPEKULACE!

Z the One Ring Net vybíráme pár dohadů a zvěstí, i ověřených novinek z týdnu od 10. ledna 2011 Vybrala a přeložila: Saša
Následující článek
Sir Ian McKellen na blogu NOTES FROM IMLADRIS

22. února 2011, úterý Překlad: Saša
 



Toto jsou nejnavštěvovanější stránky o filmu Pán Prstenů na českém Internetu.
Statistiky přístupů jsou k dispozii zde. Informujte se o možnosti reklamy!

Copyright © 2003, Pavel Nero Kramný, Design by Sputnik.
>> generování stránky trvalo 0 sekund <<