Zoner.cz Czechia.com Inshop.cz Interval.cz CA Czechia.cz InMail.cz Hostováno na serverech CZECHIA.CZ
Menu
Menu

Články
Články
Články
Nejčtenější články
za poslední měsíc

Nenalezen žádný článek...

Legenda
Legenda
Legenda

Anketa
Anketa
Anketa
Vyhovuje vám nynější náplň těchto stránek?

Naprosto
(17 346)
Chci více o Pánu Prstenů
(3 975)
Chci více o hercích
(1 117)
Chci něco jiného
(301)
Nevyhovuje vůbec
(608)


Ostatní
Ostatní
Ostatní

Reklama
Reklama
Reklama


Přihlášení


Nová registrace
Obrázky
Obrázky
Nejprohlíženější obrázky
z posledních 50-ti

[5 645 prohlížení]

[5 610 prohlížení]

[3 325 prohlížení]


Herci
Herci
Herci
Nejsympatičtější herec

Aragorn / Viggo Mortensen
164 422 hlasů
průměr: moc sympatický(á)

Reklama
Reklama
Reklama

Neočekávaná cesta: Quint na natáčení Hobita
Autor: Elí
Vyšlo: 06.12.2011
Komentářů: 4
Přečteno: 7562x
Popisek: Část 4 – Debata Istariů Publikováno: 24. listopadu 2011

Neočekávaná cesta: Quint na natáčení Hobita

Část 4 – Debata Istariů

Publikováno: 24. listopadu 2011

POZOR SPOILERY!!

Vítejte, vítejte u čtvrtého článku z místa natáčení Hobita a úplně poprvé ze zbrusu nové lokace!

Začali jsme v Matamatě (Hobitín), v plánu bylo pokračovat směrem dolů Severním ostrovem Nového Zélandu a prokličkovat na jih, až znovu narazíme na Wellington, kde by 450 silných hlavních jednotek mohlo přistát s letadly a loděmi směřujícími na Jižní ostrov.

Po opuštění Hobitína jsem došel k malému městu zvanému Te Kuiti. Tato půvabné malé farmářské městečko je známé jako domov Colina Meadse, jednoho z nejctěnějších členů All Blacks (populární australský ragbyový tým – pozn. překl.). Ten chlápek je tak slavný, že jsem byl ubytován na Meads St.

Tato nová lokace byla na odlehlém místě, takže produkce musela ubytovat slušně velký štáb a herce v malých městech obklopujících lokaci. Nebylo tu moc hotelů ani motelů, takže převážná většina z nás byla umístěna do domků. A ani jeden do nějakého nájemního domku. Lidé se velkomyslně vzdávali svých domovů ve prospěch štábu a herců. Cítil jsem se trochu jako voják z občanské války rekvírující něčí dům, když je můj regiment na pochodu.

Nejprve jsem si myslel, že se stala chyba. Dům byl staré dvoupodlažní místo s plaveckým bazénem po straně, pásy zelené farmářské země obydlené až na konec krávami a ovcemi a připravovanou soukromou cestou.

Pořád jsem přesvědčen, že jsem byl omylem usazen do jednoho z míst pro trpaslíky a že se jen cítili příliš blbě na to, aby mě z něj vyhodili.

Naše lokace byla Mangaotaki Rocks, populární horolezecké místo díky charakteristickým útesům, patřící rodině Denizů.

Vy víte, kde se tohle místo teď na Zemi nachází, ale kde se nachází ve Středozemi? Mělo reprezentovat Obroviště, kde Bilbo a trpaslíci vběhnou ke kamenným zlobrům. Tato scéna byla sice už natočena v interiérech, potřebovali ale pro pár scén nějakou skutečnou, krásnou džungli na později.

A nejen to, je tam i opuštěná a zchátralá farma, kterou vystavěl talentovaný štáb asi 70 stop od kraje lesa výhradně pro další záběr. Takže, jedna lokace, dvě místa ve Středozemi.

Nejprve bylo na řadě Obroviště, kde 13 trpaslíků, čaroděj a hobit pátrají po tajné trolím úkrytu s pokladem v krásném mlžném lese. Tady je obrázek mě venku u něj s mým novým oblíbeným širákem:

Něco z toho byla přirozená mlha a prach zvířený produkčními náklaďáky, jedoucími po prašných cestách na natáčení (které, jak mi bylo řečeno, byly vyříznuty do kopců produkcí, aby dostali natáčecí vybavení na lokaci - samozřejmě se svolením rodiny Denizů) a některé byly celkem chytře vytvořeny člověkem.

Vysoký Paul (Paul Randall, který je vysoký víc jak dva metry) zaskakuje za sira Iana McKellena, aby měli trpaslíci v záběru správnou výšku. Více o něm později.

Sir Ian tam je, pronáší nějaké repliky pro svůj široký záběr a dává Vysokému Paulovi podněty, aby zamával rukou nebo hodil pohled přes rameno na trpaslíky, a poskytuje dalším hercům na scéně reálného Gandalfa, na kterého mohou reagovat. 

Gandalf (štábem láskyplně nazývaný jako „Gandy“) v podstatě křičí povely na trpaslíky, aby prohledali okolí, se chová svým způsobem jako rodič doprovázející školní exkurzi a snaží se udržet všechny u úkolu. Sir Ian si dostal další záběr, který byl bližší. Díky sklonu srázu a rozmanitým prolákninám a údolím v krajině byli schopni dostat Sira Iana a trpaslíky do stejného záběru bez využití dublérů.

Je to Bilbo, kdo najde vstup do zlobří jeskyně, jíž byla obrovská skála rozkládající se v ostrém úhlu nad úrovní lesa. Lokace byla vytvořena dobrých sto stop odsud, ale Peterovi se nelíbila, takže pro ústí jeskyně využili přírodního místa. Mluvilo se o tom, že by pro zpětné záběry mohla být vytvořena nová interiérová lokace ve Wellingtonu.

Jak byste asi čekali, tahle jeskyně v sobě ukrývala pár pěkných předmětů. Truhly, meče (včetně rezavého rohirského) a nějaké mrtvé chlápky, jako tohoto nešťastného gentlemana:

Tolkienovi fanoušci vědí, že to značí velký moment, neboť rodině Pytlíků je představena poměrně důležitá zbraň.

Mezi zásobami pokladů a zbraní, ukradených ubohým trpaslíkům, elfům, skřetům a lidem, chycenými a sežranými těmito zlobry, je drobná elfská čepel, pro běžného člověka stěží větší než dýka, ale přesně správné velikosti pro hobita.

Pokud si špatně nepamatuji Společenstvo, Peter Jackson nafilmoval Gandalfa, jak předává Žihadlo Bilbovi tak, aby odrážel Bilba, jenž dává meč Frodovi v Pánovi Prstenů. Jinými slovy, dělá z toho událost. S překrásným zeleným lesem v pozadí (vstup do jeskyně), Martin zdráhavě přijímá meč a pomalu ho vytahuje z pochvy.

Thorin zde zrovna tak dostává Orkrist, který ho mimochodem můžete spatřit třímat na jeho promo fotce. Orkrist je dlouhá, rovná čepel a Richarda Armitagea natáčeli, jak s ní švihne v širokém oblouku a sklátí zlou skákající věc, která bude přidána digitálně předtím než bude všechno hotové.

Kili používá luk a šípy a zbytek týmu má své vlastní zbraně - Dwalin Grahama McTavishe třímá dvě sekery a Bifur Williama Kirchera používá více než často bodné zbraně podobné kopím. Jsou tam taky jednotlivé sekery, kyje a dokonce lžíce v případě nejtlustšího trpaslíka Bombura (Stephen Hunter), který byl, dle mého přesvědčení, vytvořen podle Harryho.

Zkoukněte Stephena odpočívajícího mezi záběry a řekněte, že Harry nehrál roli v inspiraci pro vzhled této postavy!

Nejen že tato lokace poskytla prostředí pro předání Žihadla, figurovala i v debatě Istariů.

Je to tak, Gandalf a Radagast sdílejí scénu taktéž. Sylvester McCoy hraje Radagasta Hnědého, tak trochu praštěného čaroděje, jenž si více rozumí se zvířaty, hmyzem a rostlinami než s lidmi.

Na základě toho, co jsem viděl během posledních pár týdnů, myslím, že o tom, kdo si ukradne film, se bude rozhodovat mezi Bomburem a Radagastem. Bombur je prostě tak roztomilý a zábavný a Radagast směšně rozkošný, duchem nepřítomný František z Assisi.

Radagast přichází s varováním, že tuší nějaké potíže, do nichž se naše skupinka brzy dostane. Jsou zmiňována slova „Mirkwood“, „sítě“, „Ungoliant“ a „Dol Guldur“.

Produkce se vyhnula tomu, aby byla kvůli dešti odložena z Hobitína, ale na této lokaci bylo nějak vlhko. Naštěstí byl déšť proměnlivý, velmi zřídka vydatný a scény uvnitř zalesněných míst měly extra stupeň ochrany díky klenbě, takže jsme se nikdy nemuseli přesouvat na náhradní natáčení pro deštivé počasí. Pokud si nejste jisti, co to znamená, dám vám stručné vysvětlení.

Když se natáčí na lokaci, zejména na místě jako je Nový Zéland, kde je počasí často nepředvídatelné a nevstřícné, má produkce plán B pro případ, že by počasí zastavilo natáčení plánované na ten den. Toto natáčení je obvykle přesunuto dovnitř a týká se celkem jednoduchých momentů, které mohou být snadno vytvořeny v interiérech.

Na příklad, náhrada pro deštivé dny pro Hobita během jeho cest po Novém Zélandu zahrnuje scény Gangalfa a Bilba před zeleným pozadím, kde jsou neseni orli. Tyhle záběry jsou potřeba a nejsou pro herce náročné, při náhlém avízu nemusejí mít v zadní kapse nic připraveného. Jsou také snadné pro natáčení a nevyžadují mít po ruce celé množství předmětů a rekvizit.

Z toho, co jsem sesbíral od štábu, chtělo by to katastrofu hodnou Terryho Gilliama, aby zabránila Jacksonovi natáčet na place. Jen vzácně začne makat a přesouvat se na náhradu pro deštivé počasí.

Jak jsem řekl dříve, byla klika, že jsme natáčeli v zalesněné oblasti, i když o 20 kroků dál to vypadalo jako stanové městečko:

Ve stromech to nicméně vypadlo takto:

Vzhledem ke složitosti natáčení skupiny různě vysokých ras musejí na této lokaci při natáčení využít efektů. Když Radagast přijede a mluví s Gandalfem, trpaslíci přihlížejí k nově příchozímu s nedůvěrou. Bilbo je tam také a je tímto divným mužem zjevně zaskočen.

Čarodějové jsou přirozeně vyšší než hobit a trpaslíci a Peter chtěl široký záběr celého týmu. Natáčení ve 3D dělá komplikovanější vytáhnout stejné triky s perspektivou, které využíval v Pánovi Prstenů, takže dostat tenhle záběr bude vyžadovat nějaké digitální šťourání.

V tomto projektu se používá proces kontroly pohybu, který je celkem působivý a dostanu se k němu v tomto článku později, pro tenhle široký záběr ho ale udělali v jednoduché verzi.

Uzamkli kameru na platformu směrem dolů k akci a Sir Ian a Sylvester dělají svou scénu před dvěma zelenými plochami, které jen taktak ohraničí oba čaroděje. Poté, co Peter dostal, co pro tento záběr chtěl, odstranili zelené plochy i čaroděje a přivedli trpaslíky a Bilba.

Sir Ian a Sylvester zůstali mimo kameru a předříkali své dialogy, aby trpaslíci mohli správně reagovat.

Pokud je to uzamčená kamera, tým z Weta Digital by měl být schopen vytáhnout čaroděje z jejich normální výšky a zvětšit je předtím, než je přemístí do záběru s trpaslíky, aby měřítko pasovalo. Dokonce v této zjednodušené verzi je to komplexní záběr, proto se ujišťují, že čarodějové, Bilbo a trpaslíci jsou všichni ve své správné výšce.

Jak jsem zmínil dříve, je tu mnohem více technického zpracování k získání kýženého efektu, který je opravdu celkem pozoruhodný, ale šetřím si ho na další článek.

Tolik tedy na závěr. Další report zůstává v Mangaotaki s větším kvantem trpasličí akce a bude tu celkem rychle, takže buďte na pozoru.

Podívejme se ještě na našeho vystupujícího člena štábu. Při všech těch řečech o Vysokém Paulovi mě napadlo, že je na čase strávit nějaký čas s Paulem Randallem.

Mnoho LOTR fanoušků by mělo Paula znát z dodatků DVD. Tento původem Kiwi je více jak dva metry vysoký a byl klíčovou postavou úspěchu v našvindlování velikostních rozdílů ras ve Středozemi.

Jak vidíte na obrázku výše, byl využíván ponejvíce jako Gandalfův záskok a je pěkně strašidelné, jak moc vypadá jako Sir Ian, když je celý v Gandalfově oblečení. Je pár záběrů z boku, kde všechno, co vidíte, je plnovous, klobouk a nos, a to je dost na to, aby váš mozek zaregistroval Gandalfa, dokonce osobně.

Paul těsně spolupracoval se sirem Ianem, aby se ujistil, že se jeho Gandalf pohybuje podobným způsobem jako ten sira Iana.

Před tím, že hrál čaroděje, byl Vysoký Paul, věřte nebo ne, policajt. Umíte si představit být zastaveni tímhle chlápkem!

Byl by zastrašující, kdyby to nebyl tak milý chlapík. Vždycky po ruce s vtipem a pohodovým přístupem. Paul je jedním z těch chlápků, který dělá celých 12 hodin denně na place na plno.

Takže, smekněme před Vysokým Paulem!

Další na řadě je krátký článek o velké dialogové scéně. Jistě zaujme fanoušky Richarda Armitagea, to vám garantuji! Zatím nashle!

- Eric Vespe
”Quint”
 

 


Komentáře čtenářů - zobrazit všechny komentáře
06.12.2011 23:23:40 - Ramesse III. - Nadpis neuveden [ODPOVĚDĚT]
Krásný a náročný překlad, děkujeme :)
07.12.2011 11:07:45 - Saša - Nadpis neuveden [ODPOVĚDĚT]
Úžasný čtení, díky za článek!
10.12.2011 5:32:25 - Jarek - Nadpis neuveden [ODPOVĚDĚT]
Díky moc, Elí, to se to čte, když to člověk nepřekládá :)
10.12.2012 18:38:01 - lol - Re: Nadpis neuveden [ODPOVĚDĚT]
nadhera
Přidejte i vy komentář k tomuto článku!
[zobrazit všechny komentáře]
Jméno: 


E-mail: 


Předmět: 
Komentář: 
  Chcete  být informován(a) o nových komentářích?
Zde prosím zadejte kód z obrázku:   Zadejte číslo


 


Další články
Předchozí článek
Z blogu Iana McKellena

29. 11. 2011 vybrala a přeložila: Saša
Následující článek
Cesta Benedikta Cumberbatche a Mikaela Persbrandta do Středozemě

Sepsáno na základě článku „Actors journey to Middle-earth“ od Helen Barlowové z portálu nzherald.co.nz.
 Toto jsou nejnavštěvovanější stránky o filmu Pán Prstenů na českém Internetu.
Statistiky přístupů jsou k dispozii zde. Informujte se o možnosti reklamy!

Copyright © 2003, Pavel Nero Kramný, Design by Sputnik.
>> generování stránky trvalo 0 sekund <<