Zoner.cz Czechia.com Inshop.cz Interval.cz CA Czechia.cz InMail.cz Hostováno na serverech CZECHIA.CZ
Menu
Menu

Články
Články
Články
Nejčtenější články
za poslední měsíc

Nenalezen žádný článek...

Legenda
Legenda
Legenda

Anketa
Anketa
Anketa
Vyhovuje vám nynější náplň těchto stránek?

Naprosto
(17 346)
Chci více o Pánu Prstenů
(3 975)
Chci více o hercích
(1 117)
Chci něco jiného
(301)
Nevyhovuje vůbec
(608)


Ostatní
Ostatní
Ostatní

Reklama
Reklama
Reklama


Přihlášení


Nová registrace
Obrázky
Obrázky
Nejprohlíženější obrázky
z posledních 50-ti

[5 645 prohlížení]

[5 610 prohlížení]

[3 325 prohlížení]


Herci
Herci
Herci
Nejsympatičtější herec

Aragorn / Viggo Mortensen
164 422 hlasů
průměr: moc sympatický(á)

Reklama
Reklama
Reklama

Ian McKellen ke Gandalfovu návratu
Autor: Jarek
Vyšlo: 28.11.2012
Komentářů: 0
Přečteno: 10091x
Popisek: TOM CARDY, stuff.co.nz 23. 11. 2012

Ian McKellen - One man show

 

Čaroděj Gandalf v Hobitovi umí být velkorysý a dobrosrdečný, ale v těžkých chvílích není radno si s ním zahrávat. A totéž by se dalo říct o siru Ianu McKellenovi, který znovu ztvárňuje tuto roli v nové filmové trilogii Petera Jacksona.

„Nepodepíšu to, co se stává u dnešních filmových smluv už standardem, totiž klauzuli, ve které stojí, že až do konce života neřeknete nic negativního o filmu, na kterém děláte. To je fakt divné,“ říká.

Přestože je bez make-upu a kostýmu a sedíme ve studené montované stavbě v místě natáčení Hobita, halí sira Iana stále Gandalfova důstojnost, když se zamýšlí nad tím, kolik svobody by měl herec mít, když hovoří o projektech, na kterých právě pracuje.

Pokračuje ve vysvětlování: „Znamená to, že na smrtelné posteli – až na ní budu ležet – nemůžu říct, že se mi nelíbilo něco, co jsem v tom filmu udělal? To je přece nesmysl. Ale tyhle filmy plně podporuju a podle mě jsou naprosto úchvatné. Nikdy bych neudělal nic, čím bych jim ublížil, ale troška upřímnosti nikdy neuškodí.“

Třiasedmdesátiletý sir Ian byl tak trochu průkopník v používání internetu během práce na Pánovi prstenů. V roce 2000, když blogy byly ještě v plenkách, byl jediným z herců Pána prstenů, který psal o tomhle filmu online a odhalil také pár detailů, které jinde nebyly k mání. Dokonce publikoval i pár fotek.

„Víte, já se domnívám, že jsem vymyslel blogování, protože jsem si vedl tenhle online deník,“ říká. „Myslím, že jsem tomu tehdy tak říkal. Nevymyslel jsem slovo ‚blog‘, ale posílal jsem pravidelné zprávy z natáčení, na druhý konec světa, s velkou podporou a souhlasem Petera Jacksona, který teď dělá svůj vlastní blog. A musím říct, že je velmi sofistikovaný, využívá k tomu filmové štáby a tak.“

Už v počátcích natáčení Hobita sir Ian zveřejnil snímek sebe samého v kostýmu Gandalfa, ale s 3D brýlemi. Bylo to jedno z prvních nakouknutí za kulisy při natáčení. „Tu fotku si vybavuju, ukázal jsem ji Peterovi a zeptal se: ‚Myslíš, že tohle můžeme zveřejnit?‘ ‚Jo, jasně!‘ odpověděl. ‚Fanoušci budou nadšení!‘ Ale obecně platí, že si u takové věci člověk musí vyžádat svolení.“

Během natáčení Pána prstenů strávil sir Ian na Novém Zélandu celé měsíce bez přestávky. Ze všech herců, kteří v Hobitovi znovu hrají své postavy z původní trilogie, má největší roli. „Spousta je toho stejná, ale některé věci jsou trochu jinak. Je tady spousta nových herců, ale štáb – ten se v podstatě nezměnil. Režisér, samozřejmě, producenti, scénáristé, osvětlovači, kameramani, rekvizitáři, ti všichni tady byli už před 12 lety. [Dokonce i] Emma, která mě obléká, je stejná. [a] Rick, který mi dělá make-up, taky. Takže jsem se vlastně vrátil zpátky.“

Důležité pro sira Iana bylo to, že Gandalf v Hobitovi je Gandalf „Šedý“, a ne bojovnější Gandalf „Bílý“ z druhého a třetího Pána prstenů.

„Já, i Peter, oba má raději Gandalfa Šedého, protože je mnohem lidštější, není tak soustředěný jako ten ‚Bílý velitel‘, který přichází zachránit svět. Takže bylo rozhodně příjemnější, že se můžu vrátit jako Gandalf, kterého máme rádi.“

Podobně jako je tomu u knížek, taky u Jacksonova Hobita bude ladění filmu odlišné od Pána prstenů, říká.

„V Pánovi prstenů se zachraňuje svět, v sázce je všechno. Hrdina umírá. Frodo skutečně umírá. U Hobita ne, Hobit je dobrodružný příběh, který jako by vyprávěl v první osobě Tolkien. Je v něm přítomný, glosuje, vtipkuje o postavách. A na téhle lehkosti si Peter dal záležet, a je v tom velký rozdíl.“

Sir Ian říká, že se to odrazilo i v obsazení Martina Freemana do role Bilba – Freeman se proslavil jako komik v televizním seriálu The Office; další postavy ztvárnili Barry Humphries, Billy Connolly a Stephen Fry, kteří jsou známí nejen díky filmu, ale také díky svým živým komickým výstupům a účinkování ve standup comedy.

Sir Ian se zmiňuje, že během příprav filmu byl ve spojení s Jacksonem a jeho spoluscénáristkami Fran Walsh a Philippou Boyens. A měl tehdy dojem, že vztah mezi Gandalfem a Bilbem potřebuje trochu historického pozadí.

Navrhl scénu, ve které by se čaroděj seznámil s maličkým Bilbem a jeho matkou Beladonou Bralovou, a kterou potom opravdu natočili. Není si jistý, zda se tahle scéna dostala až do konečného sestřihu filmu Hobit: Neočekávaná cesta, ale jeho doporučením se skutečně vážně zabývali.

„Vidíme Gandalfa, jak pozoruje toho malého hocha, který je plný energie a touhy po dobrodružství. A já jsem ho nechal hrát s maličkým drakem, hračkou, kterou jsem měl u sebe. A později pak Gandalf přemýšlí: ‚Koho bych měl vzít? Jo, tamtoho hošíka.‘ A tak se vrátí do Hobitína, aby toho chlapce vyhledal, jenže ten mezitím vyrostl a je z něj teď nevýrazný, nudný, usedlý člověk. A Gandalf je neskutečně zklamaný. ‚Co se to s tebou stalo? No tak! Máš se vydat za dobrodružstvím, prospěje ti to. Vrať se k tomu svému dětskému nadšení!‘“

Právě tohle musí řešit také Sir Ian jako herec – zda zůstat ve své komfortní zóně, nebo riskovat. A byl to jeden z důvodů, proč se rozhodl znovu hrát Gandalfa.

„Jsou některé jiné věci v mém životě, kde jsem nejspíš začal být hodně usedlý a lituji toho. Myslím, že způsob, jakým bojuji s tím, abych nezačal své okolí nudit, nebo se o to aspoň snažím, je mít spoustu přátel. A v nejrůznějším věku.

Mám spoustu docela mladých přátel a myslím, že pro člověka v mém věku je dobré si připomínat, že jiní lidé teprve začínají; a taky se na vás přenese jejich nadšení a uvědomíte si, že to tak může pokračovat celý váš život, pokud to budete chtít.“

 

 

Sir Ian McKellen během své one-man show tour po Novém Zélandu na počátku tohoto roku. Herec říká, že filmy o Hobitovi se laděním liší od trilogie Pán Prstenů.

 


Komentáře čtenářů - zobrazit všechny komentáře
Přidejte i vy komentář k tomuto článku!
[zobrazit všechny komentáře]
Jméno: 


E-mail: 


Předmět: 
Komentář: 
  Chcete  být informován(a) o nových komentářích?
Zde prosím zadejte kód z obrázku:   Zadejte číslo


 


Další články
Předchozí článek
TZ - Kino IMAX uvede Hobita ve 3D s titulky - předprodej zahájen!

Jedinou 3D verzi filmu Hobit: neočekávaná cesta v původním znění s titulky nabízí v České republice kino IMAX. Kino IMAX zahájí předprodej lístků v úterý 20. listopadu v 9:00 hodin přímo na pokladně kina.
Následující článek
Revoluční verze Hobita se představí i v centru Prahy

Multikino Cinema City Slovanský dům uvede film Hobit v novém formátu HFR 3D, kterým se režisér Peter Jackson snaží změnit natáčení filmů.
 Toto jsou nejnavštěvovanější stránky o filmu Pán Prstenů na českém Internetu.
Statistiky přístupů jsou k dispozii zde. Informujte se o možnosti reklamy!

Copyright © 2003, Pavel Nero Kramný, Design by Sputnik.
>> generování stránky trvalo 0 sekund <<